Dlaczego warto dbać o przeglądy przewodów kominowych i wentylacyjnych? Poradnik dla właścicieli nieruchomości.
Zadbaj o bezpieczeństwo swoje oraz swoich najbliższych. Niedrożny komin jest jedną z najczęstszych przyczyn pożarów. Regularne wykonywanie przeglądów przewodów kominowych pozwoli zadbać o bezpieczeństwo Twoje i bliskich. Chroni przed wydzielaniem łatwopalnych oparów, z osadzającej się we wnętrzu komina sadzy. Dowiedz się, dlaczego warto wykonywać cykliczne przeglądy przewodów kominowych oraz wentylacyjnych i jakie mogą być konsekwencje lekceważenia tego przepisu.
Dowiedz się, w jaki sposób system ZONE pomoże Ci dopełnić obowiązek regularnego wykonywania przeglądów przewodów kominowych.
Czym jest przegląd przewodów kominowych i wentylacyjnych?
Przegląd przewodów kominowych oraz przewodów wentylacyjnych polega na kontroli drożności ich poszczególnych odcinków. W czasie badania technicznego przewodów kominowych osoba z odpowiednimi uprawnieniami sprawdza grubość sadzy osadzonej na ścianach komina oraz kontroluje szczelność przewodów dymowych, spalinowych, wentylacyjnych i kominowych. Jeśli w czasie przeglądu okazuje się, że grubość sadzy na ścianach komina przekracza dopuszczalne normy, kominiarz oczyści go i udrożni. Jeśli natomiast przewody kominowe rozszczelniły się, wówczas właściciel lub zarządca nieruchomości otrzyma informację o tym, co trzeba naprawić i będzie zobowiązany do usunięcia usterki. Po usunięciu usterki, należy ponownie wykonać przegląd.
Przeglądy przewodów kominowych i wentylacyjnych – kto i w jakich terminach powinien je wykonywać?
Obowiązek wykonywania przeglądów przewodów kominowych i wentylacyjnych wynika z artykułu 62 par. 34 przepisów prawa budowlanego z 7 lipca 1994 roku. Ten akt prawny dotyczy ochrony przeciwpożarowej wszystkich obiektów budowlanych. Ilość przeglądów kominiarskich w skali roku zależy również od rodzaju opału.
- Budynki opalane drewnem lub węglem oraz paliwami stałymi — przegląd powinno się wykonywać co najmniej raz w roku, a czyszczenie kominów 3-4 razy w ciągu roku.
- Budynki ogrzewane paliwem ciekłym w postaci np. gazu lub oleju — przegląd powinno się wykonywać co najmniej dwa razy w roku, czyli przed rozpoczęciem sezonu grzewczego i bezpośrednio po jego zakończeniu.
W przypadku budynków wielorodzinnych do przeglądu należy zatrudnić osobę z uprawnieniami budowlanymi o odpowiedniej specjalności lub mistrza kominiarskiego. Kominiarz z tytułem czeladnika może wykonać wyłącznie czyszczenie komina. Kwestia obiektów jednorodzinnych wygląda nieco inaczej — za stan kominów odpowiadają właściciele nieruchomości i mogą czyścić przewody kominowe samodzielnie.
Ponadto kominiarz z tytułem mistrza, jeśli zajdzie taka potrzeba, może wykonać inwentaryzację, dokonać ekspertyzy lub wydać opinię dotyczącą stanu przewodów wentylacyjnych, kominowych lub spalinowych. Takie oceny najczęściej są wykonywane na zlecenie zakładów gazowniczych oraz na prośbę wydziału architektury.
Dlaczego warto wykonywać regularnie przeglądy przewodów kominowych i wentylacyjnych?
Regularne wykonywanie przeglądów kominowych to nie tylko działanie na mocy obowiązującego prawa. Kontrola stanu przewodów wentylacyjnych i kominowych to kwestia ochrony zdrowia i życia mieszkańców. Regularne wykonywanie przeglądów to najlepszy sposób na to, by uniknąć pożaru lub zatrucia wskutek uwalniających się gazów. Ponadto warto wiedzieć również o tym, że w przypadku pożaru polisa mieszkaniowa nie pokryje strat, jeśli budynek nie miał aktualnego przeglądu.
Czy wiesz, że stan i drożność kominów może skontrolować także powiatowy inspektor nadzoru budowlanego? W przypadku, gdy okaże się, że właściciel lub zarządca budynku nie dopełnił obowiązku przeglądu przewodów kominowych może on zostać ukarany mandatem w wysokości do 500 zł.
Co wspólnego ma System ZONE z przeglądami przewodów kominowych i wentylacyjnych?
System ZONE to platforma, która ma umożliwić obywatelowi zamówienie między innymi przeglądu przewodów kominowych z poziomu dedykowanego portalu lub aplikacji na urządzenia mobilne. System ten ułatwia również monitorowanie stanu realizacji obowiązku przeglądów przewodów kominowych oraz prowadzenie działań jednostkom samorządu terytorialnego. nadrzędnym celem jest poprawa jakości powietrza.
CEEB i system ZONE to możliwość zamówienia przeglądu kominowego, ale także możliwość sprawdzenia daty ostatniego przeglądu. Bez konieczności szukania dokumentów - wystarczy zalogować się do swojego konta w systemie. Z ZONE wszystko jest sprawne, szybkie i wygodne.
Podsumowanie: zadbaj o swoich najbliższych i pilnuj terminów przeglądów przewodów kominowych z Systemem ZONE!
Właściwy stan przewodów wentylacyjnych oraz kominowych ma bezpośredni wpływ na zdrowie i życie. Nie ma tu miejsca na pomyłkę lub ignorancję. Ryzyko utraty zdrowia lub życia ludzi to najwyższa cena zaniedbania, które mogą wynikać z niedopilnowania obowiązku kontroli przewodów kominowych. Każdego roku wskutek zatrucia tlenkiem węgla, który wydobywa się z nieszczelnych przewodów kominowych, życie tracą dziesiątki ludzi. Do tego dochodzą tragiczne w skutkach pożary.
Zadbaj o bezpieczeństwo Twoje i bliskich. Postępuj zgodnie z obowiązującym prawem i pamiętaj by zawsze na czas wykonać przegląd przewodów kominowych. System ZONE pozwoli Ci szybko i bez wychodzenia z domu zamówić przegląd instalacji kominowej. Skorzystaj z tej możliwości i śpij spokojnie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o innych możliwościach systemu, przejdź tutaj.