Przejdź do treści
Zgłaszanie kopciuchów

Czy warto zgłaszać kopciuchy?

Są szkodliwe dla środowiska, ogrzewanie nimi jest nieefektywne i z roku na rok coraz droższe, a w dodatku — mogą stanowić poważne zagrożenia dla zdrowia oraz życia osób, które z nich korzystają. Mimo tak istotnych wad kopciuchy cieszą się bardzo dużą popularnością, która tylko potwierdza fakt, że w naszym kraju proces wymiany tego rodzaju kotłów na nowe (posiadające minimum 5 klasę) przebiega zbyt wolno.

Czy możemy coś zrobić, aby to zmienić, by nam i naszym dzieciom oddychało się lżej? Odpowiedź brzmi: tak. Możemy wspólnie zadbać o środowisko i czyste powietrze nie będąc obojętnym i zgłaszając „kopciuchy”. Jest to możliwe dzięki stworzeniu multifunkcyjnego Systemu ZONE, który ma między innymi właśnie tę funkcję.

Jak to zrobić oraz czy takie działanie zawsze jest zasadne? Tego dowiesz się z dalszej części tego artykułu.

 

Czym są kopciuchy?

Popularnie nazywane kopciuchy to nic innego jak tzw. kotły pozaklasowe. Charakteryzuje je przestarzała budowa oraz możliwość palenia praktycznie dowolnym rodzajem opału (wliczając w to zarówno legalne paliwa, jak i całkowicie zabronione materiały). To sprawia, że tego rodzaju piece nie są zgodne z normami ekologicznymi, a co za tym idzie – w ogromnym stopniu przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza, którym wszyscy oddychamy.

Mimo licznych wysiłków lokalnych środowisk oraz uchwał antysmogowych – liczba pieców, które nadal nie spełniają odpowiednich standardów, jest bardzo duża. Natomiast sam proces wymiany tego typu urządzeń — przebiega zbyt wolno.

 

Czy palenie w takich piecach jest bezpieczne?

Palenie w tzw. kopciuchach to nie tylko niebezpieczeństwo związane z zatruwaniem środowiska. Każdego roku spotykamy się nawet z dziesiątkami przypadków, w których rozszczelnienie takich pieców było bezpośrednią przyczyną śmierci osób, które próbowały się w ten sposób ogrzać.

Tylko na początku sezonu grzewczego 2022 (październik — listopad), Państwowa Straż Pożarna odnotowała 589 interwencji. Niestety, aż 23 wiązały się z ofiarami śmiertelnymi, natomiast 184 skończyło się podtruciem.

Kto jest narażony na negatywne działanie „kopciuchów”?

Zdecydowanie w pierwszej linii osób, które mogą odczuć na sobie negatywny wpływ działania kopciuchów, znajdują się te, które bezpośrednio korzystają z tego typu rozwiązań. Wydobywający się z nieszczelnego pieca dym może powodować u nich bóle i zawroty głowy, doprowadzać do zatrucia organizmu, a w konsekwencji — powodować nawet śmierć.

Lista zagrożeń jednak na tym wcale się nie kończy.

Wynikiem nieefektywnego spalania węgla (lub innych paliw) za pomocą kopciuchów jest oczywiście dym, który ze wszystkimi zanieczyszczeniami oraz niebezpiecznymi związkami trafia do atmosfery.

Łatwo zatem się domyślić, że już krótkotrwały kontakt z tak zanieczyszczonym powietrzem może mieć poważne i bardzo negatywne skutki dla zdrowia oraz samopoczucia. Gryzący dym może powodować bóle głowy, a nawet wymioty. Natomiast w dłuższej perspektywie — odpowiadać za poważne schorzenia układu oddechowego, czy wreszcie — wywoływać i doprowadzać do rozwoju nowotworów płuc i innych przewlekłych schorzeń.

Wdychanie tak zanieczyszczonego powietrza niesie istotne zagrożenie dla każdego człowieka. Do szczególnie wrażliwych grup możemy zaliczyć: dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze, a także te, które zmagają się z innymi chorobami czy niewydolnością płuc bądź serca.

 

Jak przeciwdziałać zagrożeniom wywoływanym przez kopciuchy?

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście wymiana starego i niebezpiecznego pieca na zupełnie nowe i bardziej ekologiczne źródło ogrzewania.

Ale co zrobić, jeśli wymianę kotła masz już za sobą, a odpowiedzialnymi za zanieczyszczanie Twojego środowiska są sąsiedzi, którzy nadal korzystają z przestarzałych kopciuchów? Wówczas możesz zdecydować się na edukację — zaprosić ich na rozmowę, w której postarasz się wytłumaczyć, jak istotne zagrożenie — zarówno dla Ciebie, jak i ich samym, niesie za sobą dalsze używanie kopciucha. Jeżeli takie starania zdadzą się jednak na nic — możesz dokonać zgłoszenia takiego kopciucha za pomocą Systemu ZONE.

 

Zgłoszenie kopciucha w Systemie ZONE. Jak to zrobić?

Opcja zgłoszenia kopciucha za pośrednictwem Systemu ZONE jest dostępna dla zalogowanych użytkowników. Aby to zrobić, wystarczy wybrać opcję „Zgłoś Kopciucha”, a następnie uzupełnić niezbędne informacje (w tym lokalizację pieca, dokładnie opisać problem, podać pozostałe dane), a na koniec kliknąć „Zgłoś”.

Po wykonaniu tych czynności zgłaszający użytkownik otrzyma stosowne potwierdzenie, natomiast samo zgłoszenie zostanie przekazane do odpowiednich służb.

Pamiętaj, że Twoja interwencja stanie się cenną informacją oraz bodźcem do działania dla przedstawicieli odpowiednich służb. W ten sposób będą wiedzieli, komu oraz w jaki sposób muszą pomóc.

Pomagając zmniejszyć ilość kopciuchów, możesz mieć realny wpływ na swoje otoczenie, a tym samym — sprawić, że w Twoim mieście powietrze będzie po prostu zdrowsze.

 

Czy zgłaszanie kopciuchów jest etyczne?

Jeżeli Twoi bliżsi lub dalsi sąsiedzi zatruwają powietrze, którym oddychasz Ty, jak i Twoja rodzina — pamiętaj, że na postawione wyżej pytanie może być tylko jedna dobra odpowiedź: oczywiście tak! Troska o zdrowie i życie — zarówno swoje, jak i innych ludzi, zawsze powinna znajdować się na pierwszym miejscu.

Nieważne, czy ktoś robi to zupełnie nieświadomie, czy też korzysta z kopciucha z premedytacją. Brak zdecydowanej reakcji może zostać potraktowany jako „ciche” przyzwolenie. Akceptacja, która daje „zielone światło” na zanieczyszczanie powietrza, odbieranie komfortu życia innym ludziom, a co najgorsze – pogarszanie ich samopoczucia, zdrowia i doprowadzanie do licznych chorób.

Jeżeli nadal masz wątpliwości — pamiętaj — najważniejsze jest zdrowie i życie bliskich Ci ludzi.

 

Dlaczego warto zgłaszać kopciuchy?

Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty oraz zagrożenia wynikające z użytkowania tego rodzaju kotłów — można powiedzieć, że zgłaszanie kopciuchów to przysługa, którą możesz oddać:

  • Sobie i swoim bliskim — w ten sposób przestaniecie być stale narażeni na ich negatywne działanie.
  • Osobom, które z nich korzystają — przekazanie informacji o kopciuchu może być bodźcem, który pozwoli na sprawne działania administracji, a co za tym idzie — przyspieszenie procesu wymiany pieca na nowy i ekologiczny.
  • Całemu środowisku — pozbycie się nawet jednego kopciucha to kolejny istotny krok w stronę czystszego i zdrowszego powietrza, którym wszyscy oddychamy.

 

Wiesz, że w Twojej okolicy działają niebezpieczne kopciuchy?

Przejdź do Systemu ZONE i działaj — zgłoś kopciucha w kilku prostych krokach! To nic nie kosztuje, a może przyczynić się do istotnej poprawy jakości życia — Twojego, Twojej rodziny, jak i lokalnej społeczności.